СТАТТІ

Фінансова грамотність

Фінансова грамотність допомагає побудувати міцний фундамент, на якому можна планувати подальше життя.

Якщо ви часто роздумуєте над тим, як покращити своє фінансове становище, почати відкладати та досягти тої чи іншої мети або реалізувати мрію, скористайтесь чек-листом:

✅ Витрачайте менше, ніж заробляєте.

Як показує статистика банків за кредитними картами, велика частина людей чомусь продовжує ігнорувати цю пораду. Багатий не той, хто багато заробляє, а той, хто мало витрачає. Якою б не була ваша зарплата, дуже важко досягати поставлених цілей і дозволяти собі бажані речі, якщо витрачаєте ви більше, ніж заробляєте.

✅ Контролюйте свій бюджет

У цьому вам допоможуть спеціальні програми для ведення домашньої бухгалтерії. Розуміння того, яке у вас співвідношення доходів/витрат і куди йдуть гроші, є основою будь-якого фінансового плану.

✅ Створіть резервний фонд

Незалежно від того, наскільки низькі у вас зараз доходи, як багато потрібно віддавати боргів, ви зобов'язані знайти хоч якусь суму, аби щомісяця відкладати її в свій «резервний фонд».

✅ Розставте пріоритети в боргах

У той чи інший момент життя практично кожен із нас має справу з кредитами чи боргами. Спробуйте організувати їхнє погашення у порядку пріоритетів. Важливо, щоб першим у списку погашення повинен бути той борг, за яким нараховується найбільша відсоткова ставка. Його і потрібно виплатити насамперед, а за іншими, якщо дозволяють умови договору, можна просто виплачувати відсотки за кредитом.

✅ Поставте цілі

Заощадження заради заощадження складно назвати хорошою мотивацією. Набагато краще працює установка певних фінансових цілей, наприклад, на покупку нового автомобіля, квартири або земельної ділянки, або, наприклад, на подорож.

✅ Опирайтеся спокусам

Привабливі хитрощі маркетологів та продавців можуть змусити викласти останні гроші кого завгодно. Коли ви починаєте це розуміти, протистояти спокусам і сказати «ні» набагато простіше.

✅ Диверсифікуйте доходи

Якщо ви вирішили почати відкладати і закрити всі питання з боргами, цілком ймовірно, що в умовах поточної роботи це просто неможливо. Варіант звільнитися і знайти більш оплачуване місце роботи готові розглядати не всі. Тому спробуйте пошукати додаткові джерела заробітку, наприклад фріланс або часткова зайнятість у форматі віддаленої роботи.

✅ Не соромтеся робити щось самостійно

Ми навіть не задумуємось над тим, які послуги ми могли б надавати або яку роботу виконувати за фінансову винагороду. Проаналізувавши, що саме ви могли б запропонувати, подумайте хто був би вашим споживачем та спробуйте заробити додаткові гроші таким чином.

✅ Купуйте лише практичні речі

Одразу зазначу, що слово "практичний" зовсім не є синонімом слова "дешевий". Автомобіль, очевидно, не відноситься до предметів нижнього цінового сегмента, але він може бути дуже практичним – недорогим в обслуговуванні і з низькою витратою палива. При цьому свою основну функцію як засіб пересування буде виконувати ідеально.

ПАМ'ЯТАЙТЕ, гроші, це лише інструмент, який потребує серйозного ставлення, планування, розподілу та резервування.

Made with